444 3 525

Biyografi

1982 yılında Denizli’de doğan Emre Divarcı, 1999 yılında Denizli Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1999- 2005 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde temel tıp eğitimini tamamlamıştır.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nda 2005 yılında uzmanlık eğitimine başlamıştır. Uzmanlık eğitimi sürecince 2008 yılında Almanya’da Hannover Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nda ve 2009 yılında İngiltere Londra’da Great Ormond Street Çocuk Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği’nde gözlemci olarak bulunmuştur.

2010 yılında ihtisasını tamamlayarak çocuk cerrahisi uzmanı olmayı hak eden Emre Divarcı, zorunlu devlet hizmeti amacıyla Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne atanmıştır.

Burada çocuk cerrahisi kliniğinin kuruluşunda aktif olarak rol oynamış ve hizmet süresi boyunca rutin operasyonların yanısıra yoğun şekilde yenidoğanlarda cerrahi işlemlerde bulunmuştur.

prof-dr-emre-divarci

Zorunlu hizmet sonrası 2013 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’na uzman olarak geri dönmüştür. 2013- 2018 yılları arasında uzman hekim olarak hizmet verdikten sonra, 2018 yılında Çocuk Cerrahisi Doçenti ünvanı almaya hak kazanmıştır. 2018- 2023 yılları arasında Ege Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışan Emre Divarcı, 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Columbus, Ohio’da Nationwide Çocuk Hastanesi, Kolorektal Merkez’de gözlemci olarak bulunmuştur. Yurda döndükten sonra Ege Üniversitesi Çocuk Kolorektal ve Pelvik Taban Merkezi’nin kuruluşunda aktif olarak rol oynamış, sonrasında sorumlu öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2023 yılında Ege Üniversitesi’ndeki görevinden ayrılarak özel muayenehanesinde çalışmaya başlamıştır. Akademik hayatına halen İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam etmektedir.

Emre Divarcı, çocuklarda sünnet, kasık fıtığı, inmemiş testis, peygamber sünneti, göğüs deformiteleri (kunduracı göğsü, güvercin göğsü) gibi rutin cerrahi sorunların yanı sıra kolorektal cerrahi (anüs, kalın bağırsak sorunları), robotik cerrahi, tiroid cerrahisi ve obezite cerrahisi ile özellikle ilgilenmektedir. 

 

Çocuklarda dünyada ilk kez yapılan robotik dalak kisti ameliyatları ve izsiz tiroid cerrahisi ameliyatlarında bulunmuştur. Robotik cerrahi konusunda yeterli tecrübeye sahip olduktan sonra alınan yetkinlik sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Tiroid cerrahisi konusunda özel çalışmalarda bulunmuş ve uluslararası kongrelerde ödüllere layık görülmüştür.

Prof. Dr. Emre Divarcı, sağlık hizmetinin yanı sıra akademik hayatta da aktif olarak rol oynamaya çalışmıştır. Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği bünyesinde ulusal kongre ve kurslarda konuşmacı ve panelist olarak bulunmuştur. Halen 50’nin üzerinde indekslerde taranan uluslararası ve ulusal bilimsel makale, kongrelerde sunulmuş 100’ün üzerinde ulusal bildiri, 50’nin üzerinde uluslararası bildirisi bulunmaktadır. Çalışmalarına 300’ün üzerinde uluslararası atıfta bulunulmuştur. Bir adet TÜBİTAK 1001 araştırma projesini yönetici olarak tamamlamış, bir adet 1001 araştırma projesinde ise halen araştırıcı olarak çalışmaktadır. İki adet uluslararası, üç adet ulusal kitap bölümüne yazar olarak katkıda bulunmuştur. Ulusal kongrelerde on bir, uluslararası kongrelerde üç adet bilimsel ödüle layık görülmüştür.

Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği ve Avrupa Çocuk Cerrahisi derneği üyesidir. Avrupa Anorektal Malformasyon Network’de Türkiye temsilcisi olarak çalışmaktadır. Emre Divarcı, iyi derecede İngilizce bilmekte, evli ve iki çocuk babasıdır.