444 3 525

Çocuklarda İlk İzsiz Tiroid Ameliyatı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nda kapalı yöntemle izsiz tiroit ameliyatı uygulanmaya başlandı. Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Divarcı, boyunda herhangi bir kesi veya iz olmadan, alt dudağın iç kısmından küçük kesiler yaparak tiroit ameliyatı uyguladıklarını belirtti, ‘İzsiz Tiroidektomi’ ameliyatını Türkiye’de çocuklarda ilk defa uyguladıklarını söyledi.

İkinci Gün Taburcu Edildi

Ailelerin çocuğun boynunda herhangi bir iz bırakılması konusunda hassas olduğunu dile getiren Divarcı, “Bizim kullandığımız yöntemde çocuklarda herhangi bir iz bırakılmamış oluyor. Her tiroit hastası bu ameliyata uygun olmayabilir. Kriterlere uygun hastalarda kozmetik olarak çok daha iyi sonuçlar elde ediyoruz. Alt dudağın altında bir yol hazırlayarak yapıyoruz. Ağız bölgesi bizim doğal açıklığımız. Burada yapılan işlemler sonrasında herhangi bir iz kalmıyor” ifadesini kullandı.

Dünyada erişkinlerde uygulanan yöntemin Türkiye’de ilk defa EÜ Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Özer Makay ve ekibi tarafından uygulandığını kaydeden Divarcı,”Bizim ameliyatımızda da verdikleri destekten dolayı Prof. Dr. Özer Makay ve ekibine özellikle teşekkür ederiz. Hastamız 17 yaşındaydı. Boynunda nodül gelişmesi ile bize başvurdu. Yapılan tetkiklerinde şüpheli bir nodül olduğunu tespit ettik. Bunun çıkartılması gerekiyordu. Ameliyat ile o bölgeyi tamamen çıkardık. Birinci günde hemen beslenmeye başladı. İkinci gün taburcu ettik. Hastalarımız yaklaşık 1 haftadan sonra normal hayatlarına dönebiliyor” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cocuklarda-robotla-ameliyat-olur-mu
Çocuklarda Robotla Ameliyat Olur Mu?

Robotik cerrahi son yıllarda giderek daha sıklıkla klinik kullanıma girmektedir. Çocuklarda da uygun durumlarda kullanılması hasta…

Devamını Oku
hemoroid
Hemoroid

Fissür çatlak, yarık demektir. Anal fissür, katı dışkının yaptığı travmaya bağlı olarak anal mukozanın uzunlamasına yırtılması ile…

Devamını Oku