444 3 525

Hipospadias ve Cinsel Fonksiyonlar

Hipospadias, erkeklerde penisin normal anatomisine göre üretra açıklığının penis üzerinde farklı yerde konumlanması durumuna verilen isimdir. Hipospadiaslı kişi idrar yapamama gibi sorunlarla karşılaşırken aynı zamanda cinsel fonksiyonlar üzerinde de birtakım etkilerle karşılaşır. Hipospadias, erkeklerin cinsel hayatlarına doğrudan etki edebilir. Bu durum erkeklerin öz güvenlerini etkileyerek cinsel yaşamlarında zorluklarla karşılaşmalarına, daha çok stres ve sorun yaşayarak sosyal hayatlarına bile bu durumu yansıtmalarına neden olur.

Hipospadiasın cinsel fonksiyonlar üzerindeki etkileri nelerdir?

Hipospadiasın cinsel fonksiyonlar üzerindeki etkileri, hipospadiasın şiddetine, türüne, tedavi yöntemine bağlı olarak değişebilir. Bazı erkeklerde hipospadiasın neden olduğu anatomik sorunlar, kişinin cinsel aktivitelerde sorun yaşamasına da neden olabilir.

doc-dr-emre-divarci

Hipospadiaslı erkekte idrar yaparken işeme yönelimindeki sapmalar, cinsel yaşamda da karşısına çıkabilir. Buna bağlı olarak cinsel işlevlerde bozukluklar görülebilir. Hipospadias aynı zamanda peniste anatomik bir bozukluğa neden olduğu için, sertleşme sorunu meydana çıkabilir. Bu da cinsel fonskyionlar üzerinde hipospadiasın bir etkisi olarak görülür.

Hipospadiasın şiddeti ve türüne göre bazı kişilerde penis boyutu ve şekli normalden farklı olabilir. Erkekler böyle bir durumda cinsel olarak öz güven eksikliği yaşayabilirler. Hipospadiasın ciddiyeti, tedavi yöntemleri, cinsel fonksiyonlar açısından etkilidir. Hipospadiasın tedavi edilmesi beraberinde cinsel fonksiyonların da düzeltilmesine yardımcı olabilir.

Hipospadiaslı erkeklerde cinsel yaşam nasıldır?

Hipospadiaslı erkeklerde cinsel yaşam bazı sorunlar içerebilir. Penis üzerindeki üretra açıklığının farklı yerde olması, cinsel aktivitelerde sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Hipospadiaslı erkeklerde ereksiyon problemleri daha yaygın olarak görülebilir. Penisin şekli, boyutu, sertleşme sorunlarına neden olabilir.

Hipospadiasın bazı türlerinde penis boyutu ve şekli farklı görülebilir bu da erkekte cinsel özgüveni düşüren bir durumdur. Hipospadiaslı erkekler için cinsel ilişki tatmin verici olmayabilir. Bu hipospadiasın şiddetine bağlı olarak değişir. Daha ciddi hipospadias sorunlarında cinsel yaşam daha zorlayıcı şekilde etkilenebilir.

hipospadiasli-erkeklerde-cinsel-yasam-nasildir

hipospadiasin-cinsel-fonksiyonlar-uzerindeki-etkileri-nelerdir

Tedavi sonrası cinsel fonksiyonlarda iyileşme olur mu?

Hipospadias tedavisi sonrası cinsel fonksiyonlarda iyileşme görülebilir. Hipospadias tedavisi genellikle cerrahi yöntemlerle yapılır. Bu cerrahi operasyonlardaki amaç hem penis üzerindeki üretra açıklığını normal olması gereken şekilde yeniden tasarlamak hem de penisin sağlıklı bir şekilde işlev kazanmasını sağlamaktır.

Hipospadias tedavisi sonrası cinsel fonskiyonların iyileşmesi, hipospadiasın şiddetine bağlı olabilir. Bazı hastalarda tedavi sonrası cinsel fonksiyonlarda hemen düzelme görülürken bazı hastalarda bu süreç biraz daha uzun olabilir. Hipospadias tedavisi sonrası iyileşme görülebilecek cinsel sorunlar; boşalma, ereksiyon, cinsel birleşme sorunları olabilir. Bazı durumlarda hipospadias cerrahisi sonrasında psikolojik destek de almak gerekebilir.

Psikolojik etkileri nelerdir?

Hipospadiasın psikolojik etkileri, insanlarda farklı şekilde görülebilir. Genel olarak hipospadiaslı erkekler doğuştan gelen bu anomali nedeniyle sağlıklı erkeklere göre farklı bir genital yapıya sahiptirler. Bu durum da hipospadiaslı erkeklerin psikolojik olarak etkilenmelerine yol açabilir. Her hipospadiaslı erkek cinsel sorunlar yaşayacak ya da psikolojik olarak etkilenecek diye bir durum söz konusu değildir. Sadece bazı hipospadias türleri daha ciddi şekilde semptomlar ortaya çıkarabilir ve bu hastalığa sahip kişilerin etkilenmeleri olağandır.

Hipospadiaslı erkekler normal bir penis boyutu ve şekline sahip olamadıkları için cinsel açıdan öz güven eksikliği yaşayabilirler. Hipospadias bazı erkeklerde de utanç duygusuna neden olabilir. Bu da erkeklerin cinsel yaşamlarında kaçınma dürtüsünden dolayı sorun yaşamalarına neden olabilir. Hipospadias bazı erkeklerde de psikolojik stres ve anksiyeteye sebebiyet verebilir. Erkekler sosyal yaşamlarında ve iş hayatlarında sorunlar yaşamasına yol açabilir.

Bu hastalığa sahip erkekler kendilerine güvensiz olurlar. Kendilerini eksik hissedebilirler. Bu sorunları yaşayan erkekler cinsel aktivitelerinde zorluk yaşayabilirler. Bu yüzden cinsel ilişkilerden kaçınırlar. Hipospadiaslı erkekler tedavi edildikten sonra cinsel öz güvenlerinde artış, kendilerine güvenme, sosyal ve iş hayatlarında iyileşme gösterirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kasik-fitigi-tipleri-ve-siniflandirmasi
Kasık Fıtığı Tipleri ve Sınıflandırması

Kasık fıtığı tipleri farklı sınıflandırmalar içerir. Bu sınıflandırmaların nedeni kasık fıtıklarının birbirlerine yakın fakat fark…

Devamını Oku
sunnet
Sünnet

Sünnet penisin ucunda, idrar çıkış deliğini kapatan ve o bölgede kapalı boşluk oluşturan cilt katlantısının kesilerek alınmasıdır.…

Devamını Oku