444 3 525

Kasık Fıtığı ve Komplikasyonları

Kasık fıtığı komplikasyonları, bazen kasık fıtığı tedavisinden sonra görülebilir. Kasık fıtığı ameliyatı olan hastalar genellikle başarılı sonuçlarla hastaneden ayrılırlar. Fıtığın tekrarlama ihtimali bulunabilir ama gelişen teknoloji ile yapılan ameliyatların başarısı bu ihtimali az seviyelere indirmiştir. Hastaların bazılarında yarada enfeksiyon oluşma riski de bulunur.

Kasık fıtığı ameliyatı sırasında üreme organlarına giden damarların, sinirlerin yakınındaki bölgelerle çalışılır. Tecrübeli ve deneyimli cerrahların yapacağı ameliyatlarda üreme ile ilgili herhangi bir komplikasyona sebebiyet verilmez. Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında kesiler yapıldığı için hastanın cilt yapısına bağlı olarak iz kalma ihtimali değişiklik gösterebilir. Kimi hastalarda daha belirgin olan bu izler kimi hastalarda daha az belirgindir.

doc-dr-emre-divarci

Kasık fıtığının olası komplikasyonları nelerdir?

Kasık fıtığının olası komplikasyonları, kasık fıtığının tedavisinde bir sorun oluştuğu zaman veya tedavi edilmediği zaman ortaya çıkabilir. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Fıtık sıkışmasında, fıtık torbası içindeki organlar veya doku sıkışır ve kan akışı kesilir. Bu durum acil tıbbi müdahale gerektirir ve ağrı, kusma, kabızlık veya ateş gibi semptomlarla kendini gösterebilir. Fıtık sıkışması, kasık fıtığının olası bir komplikasyonudur.

Kasık fıtığının tedavisi sonrası enfeksiyon riski görülebilir. Bu durum yara bölgesinde kızarıklık, ateş, ağrı gibi belirtileri ortaya çıkarır. Kasık fıtığı tedavi edildikten sonra da tekrarlayabilir. Bundan dolayı tekrardan bir cerrahi müdahale gerekebilir. Fıtık cerrahisi sonrası, hastaların bir kısmında uzun süreli ağrılar görülebilir.

Boğulma fıtığı nedir ve nasıl oluşur?

Boğulma fıtığı, bir kasık fıtığı içerisindeki organ ve doku parçalarının fıtık kanalında sıkışması sonucu oluşur. Bu sorunla birlikte kan akışı kesilir. Fıtık boğulması, fıtığın genişlemesi sonucu oluşabilir ve en sık karın veya kasık bölgesinde meydana gelir. Fıtık boğulması genellikle ağrı, kızarıklık, şişlik, kabızlık, kusma, bulantı, ateş belirtileriyle kendini gösterir. Bu belirtiler hemen bir tıbbi müdahale gerektirir.

Fıtık boğulması, genellikle fıtıklaşma nedeniyle kas dokusunun zayıflaması veya yırtılması sonucu meydana gelir. Boğulma fıtık, genellikle öksürme, ağır kaldırma, zorlanma gibi hareketler sonucu oluşur.

intestinal-obstruksiyon-ve-hasar-riskleri-nelerdir

bogulma-fitigi-nedir-ve-nasil-olusur

İntestinal obstrüksiyon ve hasar riskleri nelerdir?

Kasık fıtığı, kasık bölgesindeki organların fıtıklaşmasıyla oluşan bir durumdur. Bu fıtıklar zayıf noktalardan geçerek kendilerine yer edinirler. Kasık fıtığı, çevresindeki dokulara ve bağırsaklara baskı yaparak hasara veya intestinal obstrüksiyona neden olabilir.

İntestinal obstrüksiyon, bağırsaklarda bir tıkanma veya engellenme durumudur. Kasık fıtıkları, bağırsakların normal hareketini engelleyebilir ve bu da bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Bu sorunla kasık fıtığı, bağırsaklardaki dokuların hasar görmesine neden olabilir. Kasık fıtığı belirtileri ve şüphesi taşıyan kişilerin, en kısa sürede bir doktora başvurması ve gereken tedavilerin en kısa sürede yapılması gerekir. Çünkü tedavi edilmeyen kasık fıtığı, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve hayati tehlike oluşturabilir.

Kasık fıtığı nedeniyle oluşan kronik ağrılar

Kasık fıtığı nedeniyle, fıtıkla ilgili olarak kronik ağrılar ve belirtiler yaşanabilir. Kasık fıtığı nedeniyle oluşan kronik ağrılar, kasık bölgesinde veya karın bölgesinde hissedilen bir ağrı veya sızı olarak ortaya çıkabilir. Bu ağrı, fıtıkla birlikte veya fıtığın yokluğunda bile hissedilebilir. Kronik ağrı, günlük yaşam aktivitelerini etkileyebilir ve yaşam kalitesini azaltabilir.

Kasık fıtığı sonrası oluşan kronik ağrıların nedeni fıtığın oluşturduğu baskı veya sinir hasarı olabilir. Ameliyat sonrasındaki dönemde bile ağrı hissedilebilir. Ameliyat sonrasındaki ağrı, anesteziye ve cerrahi işleme bağlı olarak görülebilir. Ameliyattan sonra enfeksiyon görülebilir ve yara iyileşirken de ağrı görülebilir.

Kasık fıtığı nedeniyle oluşan kronik ağrılar hastanın yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyebilir. Bu nedenle kronik ağrılar yüzünden bir tedavi olunabilir. Mutlaka göz ardı etmeden doktora başvurulmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hipospadiasin-cesitleri-ve-siniflandirmasi
Hipospadiasın Çeşitleri ve Sınıflandırması

Hipospadiasın çeşitleri, idrar deliğinin penisin neresinde olduğuna bağlı olarak farklı şekillerde sınıflandırılır. Hafif düzeyden…

Devamını Oku
kabizlik-ve-kaka-kacirma
Kabızlık Ve Kaka Kaçırma

Kabızlık nedir? Çocuklarda kabızlık oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Kabızlık, bağırsak hareketlerinin yavaşlamas…

Devamını Oku