444 3 525

Hipospadiasın Komplikasyonları ve Riskleri

Hipospadiasın komplikasyonları ve riskleri diğer ameliyatlar gibi kanama, enfeksiyon kapma, ağrı olarak sıralanabilir. Bunların dışında hipospadiasa özgü olarak üretral fistül ve darlık görülme riski bulunur. Hipospadias kişide hangi boyuttaysa, bu komplikasyonlar ve risklerin görülme oranı da o derece artar. Eğer hafif bir hipospadias var ise riskler de o kadar hafiftir.

Hipospadias ameliyatı öncesinde olası riskleri ve komplikasyonları doktorunuza danışmanız ve bu konuda bilgi almanız önemli bir detaydır.

Hipospadiasın komplikasyonları nelerdir?

Hipospadiasın komplikasyonlarında en sık görülen durum fistüldür. Hipospadias ameliyatıyla yeni oluşturulan idrar deliği, herhangi bir yerinden kaçak oluşturabilir. Bu duruma fistül denir. Fistülün tedavisi yine cerrahi yöntemlerle yapılır. Fistül tedavisi için hipospadias cerrahisinden sonra 6 ay geçmesi beklenir.

doc-dr-emre-divarci

Bazı hipospadias ameliyatlarından sonra idrar deliğinde darlık görülebilir. Peniste eğrilik, hipospadias ameliyatı sonucunda gelişebilecek komplikasyonlardan birisidir. Bu durum penisin normal bir şekilde işlevini görmesine engel olabilir. Hipospadias ameliyatı sonrasında idrar yolu enfeksiyonları da sıkça görülen bir diğer komplikasyondur. İdrar yolu enfeksiyonu görülmesi, diğer komplikasyonları da beraberinde getirebilir.

Ameliyat sonrası riskler nelerdir?

Hipospadias ameliyatı sonrasında riskler idrar yolu enfeksiyonu, fistül, darlık şeklinde ortaya çıkabilir. Ayrıca hipospadias ameliyatı sonrası kanama, enfeksiyon, penis görünümünde değişiklikler de riskler arasında sayılabilir. Penis boyutunda farklılıklar, penis eğriliği, sertleşme sorunu gibi cinsel fonksiyon bozuklukları da hipospadias ameliyatı sonrası görülebilir.

Hipospadias ameliyatı sonrası riskler, ameliyatı yapan cerrahın tecrübesine, ameliyattan önce yapılan hazırlıklara, hastanın ameliyat sonrası bakımına bağlı olarak değişebilir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci de bu riskleri etkileyebilir. Hipospadias ameliyatı riskleri genellikle düşük seviyededir fakat sizin deneyimli bir doktor seçiminize ve ameliyat sonrası bakımlarına dikkat etmeniz bu konuda önem taşır.

hipospadiasin-komplikasyonlari-nelerdir

idrar-yolu-enfeksiyonu-fistul-darlik-gibi-sorunlar

 

İdrar yolu enfeksiyonu, fistül, darlık, gibi sorunlar

Hipospadias ameliyatı sonrası idrar yolu enfeksiyonu, ameliyatın bir komplikasyonu olarak görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonu görülmesi riski hipospadias ameliyatı sonra özellikle birkaç hafta boyunca yüksektir. Bunun önlenmesi için ameliyat sonrası düzenli takip, hastanın bakımı ve uygun hijyen önlemlerinin alınması önemlidir. Hipospadias ameliyatı sonrası idrar yolu enfeksiyonu görüldüğü zaman doktorunuza mutlaka danışınız.

Hipospadias ameliyatı sonrası fistül gelişmesi, ameliyatın en sık ortaya çıkan komplikasyonlarından biridir. Fistül, yaranın iyileşmesi sırasında oluşan bir açıklıktan kaynaklanır ve idrar bu açıklıktan dışarı kaçabilir. Hipospadias ameliyatı sırasında, penisin alt kısmındaki açıklığın kapatılması ve üretra kanalının normal pozisyona getirilmesi için bir dikiş hattı oluşturulur. Ancak, bu dikiş hattı bazen yeterince sağlam olmayabilir veya iyileşme sürecinde bozulabilir. Bu durumda, fistül gelişme riski artar.

Hipospadias sonrası darlık sorunu, ameliyatta idrar kanalının düzeltilmesi sonrasında oluşabilir. İdrar kanalında darlık oluşabilir ve bu durum idrar yaparken zorlanmaya, idrar torbasında baskı hissedilmesine yol açabilir. Hipospadias ameliyatının tecrübeli bir cerrah tarafından yapılması, bu durumun önüne geçebilir. Yine ameliyat sonrası geçirilen sürecin de sağlıklı bir şekilde ilerlemesi bu sorunun önüne geçebilir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında cerrahi olarak müdahale edilebilir.

Cerrahi sonrası yeniden müdahale gerekebilir mi?

Hipospadias cerrahisi sonrası yeniden müdahale gerekebilir. Hipospadias ameliyatı sonrasında ortaya çıkabilecek bazı komplikasyonlar, bu sorunların çözülmesi için yeniden bir cerrahi operasyonu gerektirebilir. Ameliyat öncesinde iyi bir hazırlık yapılması, hastanın ve ailesinin ameliyatın risklerine ve komplikasyonlarına hazırlıklı olması, ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin başarılı bir şekilde geçirilmesi yeniden müdahaleyi azaltacaktır.

Hipospadias cerrahisi sonrası görülecek komplikasyonlar yukarıda sayıldığı gibi fistül oluşumu, idrar darlığı, penis eğriliği, idrar yolu enfeksiyonunu içerebilir. Bu sorunların çözümü için yeniden bir cerrahi işlem gerekebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

izsiz-tiroid-cerrahisi
İzsiz Tiroid Cerrahisi

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından Türkiye’de ilk kez çocuklarda “İzsiz Tiroid” ameliyat…

Devamını Oku
hipospadiasin-cesitleri-ve-siniflandirmasi
Hipospadiasın Çeşitleri ve Sınıflandırması

Hipospadiasın çeşitleri, idrar deliğinin penisin neresinde olduğuna bağlı olarak farklı şekillerde sınıflandırılır. Hafif düzeyden…

Devamını Oku