444 3 525

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı çocukluk çağında en sık uygulanan cerrahi girişimdir. Görülme sıklığı gününde doğanlarda %1-3, prematüre bebeklerde ise % 16-25’tir. Erkeklerde kızlardan 3-10 kat fazladır. Özellikle ağlamakla ya da ıkınmakla kasıkta şişlik belirmesi tipiktir. Kalıtsal bir hastalık olmamakla birlikte aile bireyleri arasında kasık fıtığı öyküsü bulunabilir (% 5-20). Karın içi basınç artışına neden olan sıvı birikimi ya da tümör gibi nedenler, uzun süren kronik öksürük nöbetleri ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Nedenleri

Çocuklarda kasık fıtığı nedenleri kasık kanalının açık kalması veya kapandıktan sonra sürekli öksürme, ıkınma gibi durumlarla ve genetik tabanlı meydana gelebilir.

Anne karnındaki yaşamın 14. haftasından itibaren böbrek yanında bulunan üreme bezleri karın alt bölgesine doğru inerler. Kızlarda yumurtalar bu bölgede yerleşir. Erkekte ise testisler (yumurtalar) karnı terk ederek torbalara inerler.

doc-dr-emre-divarci

Bu iniş sırasında birlikte sürüklenen karın zarı (periton) bir eldiven parmağı tarzında torbalara kadar testis ile birlikte iner. Doğumdan bir süre sonra bu kesecik kapanarak ipliksi bir yapı halini alır. Ancak bu kanalın bazılarında belirti vermeden yaşam boyu açık kalabildiği bilinmektedir.

Açık kanalın zamanla genişlemesi ya da kapandıktan sonra meydana gelen etkilerle (kronik öksürük, kabızlık nedeniyle zorlu ıkınma, bazı başka karın içi basınç arttırıcı hastalıklar) yeniden açılması sonucu; kimi karın içi organların bu kanal içine doğru yer değiştirmeleri ile fıtık ortaya çıkar. Bu keseciğin su dolması durumunda da hidrosel meydana gelir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Belirtileri

Çocuklarda kasık fıtığı belirtileri kasık bölgesinde şişlik ile kendisini belli eder. Ağır kaldırma hareketiyle kasık bölgesinde rahatsızlık ve acı hissedilebilir. Özellikle öne doğru eğilme, oturma gibi hareketler sonucu ağrı hissedilebilir. Öksürme, ıkınma gibi durumlarda da şişlik belli olabilir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda kasık fıtığının tek tedavisi ameliyatla onarılmasıdır. Kasık fıtığı, tanı konulduğunda ameliyat edilmelidir. Tedavi için beklenmesi gereken bir yaş sınırı yoktur. Operasyona engel bir durum yoksa doğumdan itibaren görüldüğü zaman yapılmalıdır. İlaç tedavisi veya kendiliğinden iyileşmesi söz konusu değildir. Fıtık bağı benzeri uygulamaların günümüzde yeri yoktur.

Cerrahi tedavi öncesi öykü alımı (geçirilmiş hastalıklar, kanama eğilimi ve ailede genel anestezi alanlarla ilgili bilgiler) ve tam kan sayımı hazırlık için yeterlidir. Operasyon günübirlik cerrahi tarzında yapılır.

Çocuklar Kasık Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çocuklarda kasık fıtıkları tedavi edilmezse boğulma riski taşırlar. Bu olasılık ilk aylarda en yüksek olup, 6 aydan küçük bebeklerde %60’a kadar ulaşabildiği bildirilmektedir. Yerine tekrar yerleştirilemeyen boğulmuş fıtıklarda acilen ameliyat gereklidir.

Bu olgulara müdahale edilmediğinde, bağırsak tıkanıklığı belirtileri (kusma, karın şişliği, gaita yapamama, düşkünlük ve ağrı); etkilenen bağırsak parçasında ya da testisin damarları ve sperm yolunda beslenme bozukluğu sonucu hasar ve testis kaybı meydana gelebilmektedir. Aynı durum, fıtık kesesi içinde yumurtalığı bulunan kızlarda, yumurtalık için de geçerlidir.

İnmemiş testis hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

safra-kesesi-tasi
Safra Kesesi Taşı

Çocukta safra kesesi hastalıkları iltihap, enfeksiyon, safra taşları veya safra yollarının tıkanmasıdır. Safra kesesi karaciğerin …

Devamını Oku
inmemis-testis
İnmemiş Testis

Testisin inişi sürecinde meydana gelen aksaklıklar sonucu testis, iniş yolu boyunca herhangi bir noktada kalabilir. Erkeklik hormo…

Devamını Oku