444 3 525

Hipospadiasın Çeşitleri ve Sınıflandırması

Hipospadiasın çeşitleri, idrar deliğinin penisin neresinde olduğuna bağlı olarak farklı şekillerde sınıflandırılır. Hafif düzeyden ağır düzeye doğru olarak belirlenebilir. Hiposdpadias, doğum sırasında penisin üretral kanalının tam olarak oluşmamasından kaynaklanan bir sorundur. Bu sorun farklı şekilde sınıflandırılır ve tedavisinin planlanmasında bu sınıflandırma önem taşır.

Hipospadiasın sınıflandırması en yaygın şekilde anatomik konumuna göre olur. Bu sınıflandırma sistemi penis üzerinde üretra deliğinin nerede bulunduğuna bağlıdır. Eğer penis ucuna yakın bir yerlerde üretra deliği konumlanmışsa hafif bir hipospadias, penisin alt kısımlarında anüse yakın bir yerde bulunuyorsa da ciddi bir hipospadiastan söz edilebilir.

Hipospadias, hastalığın şiddetine göre de sınıflandırılabilir. Hafif hipospadias, orta derece hipospadias, şiddetli hipospadias olarak belirlenebilir. Hipospadiasın bu sınıflandırmaları, tedavinin planlanması için önemli olabilir. Doğru bir sınıflandırma doğru bir tedavi yaklaşımının belirlenmesini sağlar.

doc-dr-emre-divarci

Hipospadiasın farklı çeşitleri nelerdir?

Hipospadiasın farklı çeşitleri bulunur. Hipospadias, erkeklerde doğumsal bir anomali olarak görülür. Penisin alt yüzeyinde yer alan üretra açıklığının normalden daha düşük bir bölgeye yerleşmesi hipospadias olarak adlandırılır. Hipospadias çeşitleri de üretra açıklığının yerleşim yerlerine göre belirlenir. Penis ucuna daha yakın olan açıklıklar daha kolay tedavi edildiği için hafif düzeyde hipospadiaslardır. En ciddi hipospadias türleri de penisin alt taraflarında anüs ile penis arasındaki bölgede yer alan üretra açıklıklarıdır.

hipospadiasin-farkli-cesitleri-nelerdir

hipospadias-nasil-siniflandirilir

Hipospadias nasıl sınıflandırılır?

Hipospadias sınıflandırması, idrar deliği açıklığının yerine göre yapılabilir. Buna göre aşağıdaki şekillerde sınıflandırılabilir.

  • Glanüler Hipospadias: Penis başında normalde olması gereken yere çok yakın bulunan idrar deliğinin görüldüğü duruma denir.
  • Subkoronal Hipospadias: İdrar deliği açıklığı penis gövdesinin hemen altında, glans ve gövde birleşim noktasının altında bulunur.
  • Orta Penil Hipospadias: İdrar deliği yerleşimi, penis gövdesinin orta bölümünde görülür.
  • Distal Penil Hipospadias: Açıklık, penis gövdesinin orta kısmından biraz daha aşağıda bulunur.
  • Penoskrotal Hipospadias: Açıklık, penis ve skrotumun birleştiği bölgede bulunur.
  • Perineal Hipospadias: İdrar deliği açıklığı, perine bölgesinde yani anüs ile penis arasındaki bölgede bulunur.

Bu hastaların çoğunda penis eğriliği sorunu da görülür. Ameliyat ile düzeltilmesi hipospadiasın tek tedavisidir. Normale daha yakın yerlerde bulunan yerleşimler daha kolay tedavi edilirken, aşağılardaki yerleşimler daha zor tedavi edilir.

Sınıflandırma sistemleri nelerdir?

Hipospadiasın sınıflandırma sistemleri aşağıdaki gibi olabilir.

Üretra açıklığının yerine göre: Burada hipospadias, üretra açıklığının yerine göre sınıflandırılır. Üretra açıklığı penisin üst kısımlarındaysa glanüler hipospadias olarak adlandırılır. Üretra açıklığı penisin gövdesindeki konumuna göre tedavisi de zorlaşabilir. Penisin en alt taraflarında olan üretra açıklığı en ciddi hipospadias türüdür.

Şiddetine göre: Hipospadias, şiddetine göre de sınıflandırılabilir. Hafif hipospadiaslar glanüler veya koronal hipospadias olarak adlandırılır. Orta şiddetli hipospadiaslar subkoronal hipospadias olarak sınıflandırılır. Ciddi hipospadiaslar penil hipospadias olarak adlandırılır.

Komplikasyonlarına göre: Hipospadias, komplikasyonlarına göre sınıflandırılabilir. Fistül, kurvatür, torsiyon olarak komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Diğer anomalilerle ilişkisine göre: Hipospadias, diğer anomalilerle birlikte görülebilir. Bu durumda diğer anomalilerle birlikte değerlendirilerek sınıflandırılabilir.

Farklı sınıflandırma sistemleri arasındaki farklar nelerdir?

Hipospadiasın sınıflandırılması için kullanılan farklı sistemler, hipospadiasın hangi bölgede ve ne kadar ciddi olduğunu anlamak için farklı ölçütler kullanır. Bu nedenle, farklı sınıflandırma sistemleri arasında bazı farklılıklar vardır. Hipospadiasta üretra açıklığının farklı yerde olması, beraberinde farklı sorunları da getirebilir. Hipospadiasla beraber penis eğriliği görülebilir. Bu nedenle sadece üretra açıklığının penis üzerindeki yerine göre değil şiddetine göre, doğuracağı komplikasyonlara göre de sınıflandırılabilir.

Hipospadiasın sınıflandırılması, hipospadias tedavisini belirlemede önemli bir faktördür. Farklı sınıflandırma sistemleri hipospadiaslı hastanın teşhisinde belirleyici bir faktör olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hipospadiasin-tedavi-yontemleri
Hipospadiasın Tedavi Yöntemleri

Hipospadias, doğuştan gelen bir durumdur. Hipospadias tedavisi çocuğun yaşına, genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Gen…

Devamını Oku
kasik-fitigi
Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı çocukluk çağında en sık uygulanan cerrahi girişimdir. Görülme sıklığı gününde doğanlarda %1-3, prematüre bebeklerde i…

Devamını Oku