444 3 525

Kasık Fıtığı Tipleri ve Sınıflandırması

Kasık fıtığı tipleri farklı sınıflandırmalar içerir. Bu sınıflandırmaların nedeni kasık fıtıklarının birbirlerine yakın fakat farklı yerlerde çıkmasıdır. Birbirlerine yakın konumda çıktıkları için karıştırılabilirler. Ancak kasık fıtığı tiplerinin doğru tanısının konulması, tedavi planlaması için önem taşır. Bu nedenle kasık fıtığının farklı tipleri ve sınıflandırması bulunur.

Direkt ve indirekt kasık fıtıkları, kasık bağı hizanın üst taraflarında oluşurken, femoral kasık fıtıkları kasık bağının alt kısmında oluşur. Kapalı cerrahi yöntemi ile kasık fıtığı tedavisi yapılıyorsa, bu üç fıtık türü de yama yapılarak tedavi edilebilir.

Kasık Fıtığı Tipleri Nelerdir?

Kasık fıtığı tipleri, dört başlıkta incelenebilir. Bunlar direkt fıtık, indirekt fıtık, femoral fıtık olarak sıralanabilir. Direkt ve indirekt fıtıklar, fıtığın oluştuğu bölgeye göre sınıflandırılır, komplike ve inkarsine fıtıklar da fıtığın şiddetine bağlı sınıflandırmaya girer.

doc-dr-emre-divarci

Kasık fıtığı, inguinal fıtık ve femoral fıtık olarak da değerlendirilebilir. İnguinal fıtık kasık bölgesindeki kasık kanalı boyunca inen testis ve yumurtalık torbası gibi organların çıkması sonucu oluşur. Femoral fıtık da kasık bölgesindeki femoral kanal boyunca femoral erter ve ven organlarının çıkmasını sonucu oluşur. İnguinal fıtık erkeklerde daha sık görülür, femoral fıtık kadınlarda daha sık görülür.

Bütün kasık fıtığı tipleri aynı belirtilere neden olabilir ve benzer şekillerde tedavisi yapılabilir. Tüm kasık fıtıkları tipleri cerrahi işlemle fıtığın çıktığı alanın yama yapılarak kapatılmasını içermektedir. Kasık fıtığı tedavi edilmez ise erkeklerde testis torbasına kadar ilerleyebilir.

Kasık Fıtığı Sınıflandırma Sistemleri Nelerdir?

Kasık fıtıklarında sınıflandırma sistemleri, fıtığın boyutlarına, tipine ve bulunduğu yere göre farklı şekillerde yapılıyor. Çünkü bu kasık fıtığı sınıflandırmaları, fıtığın doğru tanı ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde yardımcı bir rol oynuyor. Kasık fıtığının bulunduğu bölgeye göre direkt, indirekt ve femoral fıtık olarak ayrılabiliyor. Bu sınıflandırmaya Gilbert sınıflandırması deniyor. Erkeklerde inguinal fıtıklar, kadınlarda femoral fıtıklar görülüyor.

Kasık fıtıklarının sınıflandırmaları, özellikle acil müdahale gerektiren tiplerinin tanı ve tedavisi için önem taşıyor. Bu sınıflandırmalar, tedavi sonrası sonuçları tahmin edebilmek için de gerekli hale geliyor.

komplike-ve-inkarsine-fitik-nedir

direkt-ve-indirekt-fitik-nedir

Direkt Ve İndirekt Fıtık Nedir?

Direkt ve indirekt fıtık, kasık fıtığının konumuna bağlı olarak isimlendirilmişlerdir. Direkt fıtık, kasık bölgesindeki kasık kanalının duvarından doğrudan çıkar. Bu tür fıtıklar, genelde kasık kanalının üst kısmında ve kasık kemiğinin altındaki bölgede oluşum gösterir. Direkt kasık fıtığı, kasların zayıflaması sonucu ileri yaşlarda görülür.

İndirekt fıtık, kasık bölgesindeki kasık kanalının doğal açıklığı olan internel halka bölgesinden çıkar ve kasık bölgesinin diğer yerlerine doğru uzanır. Bu fıtıklar da çoğunlukla testis veya yumurtalık torbası gibi organların fıtıklaşması sonucu oluşur.

Direkt ve indirekt fıtıkların tedavisi benzer şekilde yapılabilir. Burada önemli olan konu kasık fıtığının doğru şekilde belirlenmesidir. Tanısı doğru konulan fıtığın tedavisinin planlanması da daha kolay şekilde olur.

Komplike Ve İnkarsine Fıtık Nedir?

Komplike ve inkarsine fıtık, kasık fıtığı hastalığında fıtığın ciddiyetine bağlı olarak adlandırılır. Komplike fıtık, fıtığın içindeki organların kan akışının bozulduğu ve bundan dolayı hasar gördüğü durumlarda kullanılır. Komplike fıtıklar genelde acil tıbbi müdahale gerektirir.

İnkarsine fıtık, fıtığın içindeki organların fıtık boyunca sıkışması ve bu nedenle kan akışının kesilmesi durumudur. Bu durumda acil müdahale edilmesi gerekebilir.

Komplike ve inkarsine fıtık, kasık fıtığından kaynaklanan semptomlara ek olarak ağrı, kusma, şişlik gibi semptomlara neden olabilir. Bu belirtilerin görüldüğü hastaların acil yardım alması gerekir. Komplike ve inkarsine fıtık, cerrahi müdahalelerin gerektiği ciddi komplikasyonlardır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kasik-fitigi-cerrahisi
Kasık Fıtığı Cerrahisi

Kasık fıtığı cerrahisi, kasık bölgesindeki fıtıklaşmış dokuların onarımını içeren ve cerrahi yöntemlerin kullanıldığı bir tedavi t…

Devamını Oku
hirschsprung-hastaligi
Hirschsprung Hastalığı

Hirschsprung Hastalığı (HH), kolonun myenterik ve submukozal sinir pleksuslarında parasempatik ganglion hücrelerinin yokluğu sonuc…

Devamını Oku